Autor: Tanis Kulp
Tanis on Segasumma talus füüsaleid kasvatanud alates 2016. aastast ning omandanud taimekasvataja 5. kutsetaseme Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskoolis.
Füüsalite kasvatus Segasumma talus on kestnud juba mõned aastad ja kui inimestele füüsali taimede kasvatamisest räägime, tekib sageli esmalt küsimus: mis on füüsal? Harilikult lööb pirn põlema, kui mainime: “kollased lehtedega marjad tordi peal”.
Oleme siia lehele koondanud palju infot füüsalitest ehk kõik, mida pead teadma füüsalitest.
Räägime sellistel teemadel:
Sisukord
Tegelikult on füüsal ehk inkamari kasulik paljudeks asjadeks. Lisaks oma efektsele välimusele on füüsal kasulik sinu tervisele. Kui mõne tervisliku toidu puhul küsivad lapsed: “Ema, kas täna on tervislik või maitsev toit?”, siis füüsal on nii tervislik kui maitsev.
Paljudele pole teada ka fakt et samamoodi nagu kuivatatud viinamarju nimetatakse rosinateks, nimetatakse kuivatatud füüsaleid inkamarjadeks. Füüsal ehk inkamari on kuivatatuna üsna levinud tervisetoode, kuid nagu iga taimega – värskes füüsali marjas sisaldub meid turgutavaid ja tervist toetavaid aineid ikka rohkem.
Suurt imestust tekitab veel see, et füüsali taimed kasvavad ka Eestis. Eks me mõnikord imestame ka ise, kuidas Lõuna-Ameerika ja eelkõige Peruu päritolu füüsali taim Eestis nii hästi kohaneda suudab. Aga füüsali taimed on tõesti visad ja annavad oma saagi ka Eestis.
Segasumma Talu füüsalid on kasvatatud Eestis mahepõllumajanduse nõuetele vastavalt. Füüsalite müük toimub enamasti augusti, septembri ja oktoobri kuus ja füüsaleid saab osta ka meie epoest, kust tellitud füüsali marjad saadame teile mugavalt pakiautomaati. Meie füüsalid on vabad igasugustest keemilistest taimekaitsevahenditest ja väetistest. Kevadel saab osta ka füüsalitaimi.
Parim maius kommi asemel on füüsal: sellel on isegi kommipaber ümber!
Füüsali terviseomadused
Füüsali toiteväärtus
- Füüsali sisaldab 100g kohta 53 (58) kalorit(kcal);
- Füüsal sisaldab 100g kohta 11.2g süsivesikuid, 1.9g valku, 0.7g rasva ja 0,41g kiudaineid (Allikas);
- Füüsal sisaldab erinevaid küllastunud ja küllastumata rasvhappeid.
- Füüsal sisaldab vitamiini A, 100g füüsalit annab 14% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab vitamiini B1, 100g füüsalit annab 11% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab vitamiini B2, 100g füüsalit annab 4% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab vitamiini B3, 100g füüsalit annab 20% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab vitamiini C, 100 g füüsalit annab 12% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab kaltsiumit, 100g füüsalit annab 1% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab rauda, 100g füüsalit annab 6% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab fosforit, 100g füüsalit annab 4% päevasest vajadusest.
- Füüsal sisaldab pektiini;
- Füüsal sisaldab kaaliumi, 100g annab 4% päevasest vajadusest;
- Füüsal sisaldab flavonoide (Allikas);
- Füüsali glükeemiline indeks on erinevatel andmetel 7–15, mis on väga madal.
Füüsali mõju inimesele
Füüsal on väga vitamiinirikas ning tänu sellele on tal mitmeid häid omadusi.
- Füüsal aitab kaasa sinu immunsüsteemi toimimisele (A, C vitamiin);
- Füüsal parandab nägemist (A vitamiin);
- Füüsal aitab kaasa ainevahetusele ja rakkude uuenemisele (B1, B2, B3, C);
- Füüsal aitab vähendada peavalusid (B2);
- Füüsalil on põletikuvastane toime (A, C);
- Füüsal toimib sinu kehas antioksüdandina sidudes vabu radikaale (C, flavonoidid);
- Füüsal aitab kaasa kollageeni tootmisele kehas, mis on oluline haavade paranemisel (C);
- Füüsal tugevdab luid ja hambaid ning aitab kaasa lihaste toimimisele (kaltsium, fosfor);
- Füüsal aitab kaasa punaste vereliblede moodustamisele ja efektiivsele toimimisele hapniku transportimisel kehas (raud)
(Allikas: U.S. Department of Health & Human Services, National Institutes of Health).
Füüsalis sisalduv B3 vitamiin ehk niatsiin aitab järgnevates aspektides:
- Füüsal alandab “halva” kolesterooli taset ja suurendab “hea” kolesterooli taset ning vähendab triglütseriidide taset veres (B3, pektiin);
- Füüsal aitab kaasa aju toimimisele (B3);
- Füüsal aitab kaitsta nahka päikese eest ja vältida nahavähki (B3) (Allikas);
- Füüsal soodustab seedimist ning hoiab veresuhkru taset ühtlasemana (kiudained) (Allikas);
- Füüsal ennetab erinevaid südameveresoonkonna haiguseid (rasvhapped).
Tšiili Ülikooli ja Kolumbia Rahvusliku Ülikooli ühises uurimuses tuuakse välja järgmised teaduslikult tõestatud füüsali mõjud inimetervisele:
- spasmolüütiline toime (lihaseid lõdvestav);
- diureetiline toime (turseid alandav, vedelikku kehast välja viiv);
- antiseptiline toime (haigust tekitavate mikroorganismide vastane);
- antioksüdeeriv toime (kahjulikke vabu radikaale siduv);
- rahustav toime;
- valuvaigistav toime;
- nägemisnärvi tugevdav toime;
- kurguprobleeme leevendav toime;
- kõhuparasiite hävitav toime;
- diabeedivastane toime;
- vähivastane toime;
- negatiivseid kõrvalmõjusid ei ole seni avastatud
Teised internetis laialt levinud väited:
- Füüsal sisaldab B12 vitamiini. B12 vitamiini allikad taimetoidus on haruldased. B12 on oluline närvisüsteemi tööks, laste arenguks, punaste vererakkude loomes. Osaleb DNA ja RNA loomes ning on tihedalt seotud B9 ehk foolhappe toimimisega.
- Füüsal sisaldab märkimisväärses koguses melatoniini, mis aitab siduda kahjulikke vabu radikaale ning osaleb keha unerütmi reguleerimises.
- Füüsal sisaldab zeaxhantini ja luteolini, mis on karotenoidid ja sarnaselt A vitamiiniga parandavad nägemist.
Tahaksid ise füüsaleid kasvatada või meie füüsalitega maiustada?
Jäta meile oma e-mail ja anname sulle teada, kui on õige aeg füüsalitaimi või füüsaleid osta!
Füüsalite liigid
Erinevaid füüsali liike on erinevatel andmetel 70-90. On nii üheaastaseid kui ka mitmeaastaseid liike.
Levinumad füüsaliliigid on:
Maasikfüüsal (Physalis pubescens)
Maasikfüüsal kasvab 30-60cm kõrguseks. Ladinakeelne nimi tähendab “karvane füüsal”, mis tuleb sellest, et maasikfüüsali vars ja ka lehtede alumised pooled on kaetud väikeste karvakestega. Viljad on kollased ja valminult ümbritseb neid lehetupp, mis kuivab ära ja muutub kahvatuks ja krõbisevaks. Maitselt on nad magusad väikese metsmaasika varjundiga, sellest ka eestikeelne nimi “maasikfüüsal”. See liik on meie kliimasse kõige sobilikum ja seda saab edukalt kasvatada ka avamaal.
Peruu füüsal (Physalis peruviana)
Seda liiki kasvatatakse ülemaailmselt kõige enam ja kui rääkida poes olevatest imporditud füüsalitest, siis need on 100% just Peruu füüsalid. Peruu füüsali taimed kasvavad 1,5-2m kõrguseks ja vajavad ka toestamist. Nende viljad on suuremad kui maasikfüüsalil ning oranži värvi. Viljatupp on valmides tumedat tooni ja selle peal võib olla näha ka mustrit. Maitselt on need marjad hapukama maitsega meenutades veidi kiivit. Tuntumad Peruu füüsali sordid, mille seemneid on Eestis kaubandusest saada, on Edulis ja Golden Berry.
NB! Sageli ei saa Peruu füüsal Eestis valmis. Sügiseks on kasvuhoones kasvatatud taimel küll ilusad suured marjalaternad küljes, kuid need on mürkrohelised ja toored. Kui tahta Eestis Peruu füüsalilt saaki saada, siis tuleks teha midagi sellist: https://www.youtube.com/watch?v=rV-oFMohD0Q.
Ehk taim tuleks suve lõpus-sügisel külvata suurde potti, seda toas või küttega kasvuhoones kasvatada ja kevadel suur ja õites taim istutada kasvuhoonesse või kuhugi sooja nurka.
Sageli müüakse turgudel just Peruu füüsali taimi, sest need on ka varases kasvufaasis väga uhked ja elujõulised ning näevad head välja, eriti võrreldes maasikfüüsalitega. Selliste taimede ostjad on sügisel pettunud, et loodetud füüsalid jäidki saamata.
Oleme saanud oma klintidelt ka tagasisidet, et mõnikord on Peruu füüsalid kasvuhoones siiski õnnestunud suvega valmis kasvatada.
Mehhiko füüsal (Physalis philadelphica) ehk tomatillo
Mehhiko füüsali taimed kasvavad 60cm kuni 1 meetri kõrguseks ja ei vaja enamasti toestamist. Nende viljad on samuti lehelaternaga ümbritsetud, kuid latern on roheline ja tihedalt vastu vilja. Viljad kasvavad kirsstomatite suuruseks või isegi suuremaks ning maitselt on nad midagi tomati ja valge klaari vahepealset. Neid vist värskelt keegi väga süüa ei taha, kuigi saak saab valmis juba juulis-augustis ja seda on rohkelt. Pigem saab neid kasutada erinevate hoidiste tegemisel ja toitude valmistamisel toorainena.
Ananassfüüsal (Physalis pruinosa)
Eesti keeles on füüsali liikide osas omajagu segadust ja ega meiegi oska lõplikult paika panna, millised nimed kõige korrektsemad on. Maitsest lähtudes sobiks Physalis pruinosa nimeks ehk kõige paremini ananassfüüsal. Arvatavasti mõeldakse ka tikkerfüüsali all just seda liiki.
Välimuselt on taim väga sarnane maasikfüüsalile, kuid vars ja lehed ei ole (nii) karvased. Väga sageli tundubki, et pruinosa ja pubescens võivad olla sassi läinud. Igaljuhul kui satute kuskil nägema physalis pruinosa taimi või seemneid, siis võite julgelt proovida. Tulemus peaks olema maasikfüüsaliga küllaltki sarnane.
Hiina latern (Physalis alkekengi)
See on ka üks füüsali liik ja väga levinud, seetõttu nimetame selle ka siin ära. Aga nagu isegi aru saate, süüa Hiina laterna viljad ei passi.
Mida meie kasvatame?
Segasumma talus keskendume füüsalite marjade müügieesmärgil tootmisele, mistõttu paneme rõhku mõnele saagikale ja ilmastikukindlale sordile.
Oleme proovinud kasvatada umbes 15 erinevat füüsali sorti, kuid tänaseks oleme alles jätnud 3 erinevat päritolu maasikfüüsalit, millel igal on omad plussid ja miinused just kasvatamise aspektist. Välimuselt ja maitselt ei ole neil võimalik vahet teha.
Aianduslikust aspektist on huvitav proovida erinevaid füüsali sorte kasvatada, kuid meie oleme keskendunud Physalis pubescens ehk maasikfüüsali kavatamisele, mille seemneid ka ise paljundame. Igal füüsalisordil on kasvatamise aspektist omad nüansid:
- üks maasikfüüsali sort on väga hea tärkaja;
- üks on keskmiselt rohkem saaki andnud, aga tärkamisega on väga suuri probleeme olnud;
- üks sort on igatpidi keskmine ja tubli.
Füüsalite kasvatamine Eestis
Füüsal Eestis ei ole sugugi haruldane. Füüsalite kasvatamine koduaias või kasvuhoones on üsna levinud. Küll ei ole palju tootmistalusid, mis füüsalit kasvataks. Õigemini ongi Segasumma Talu juba mitmeid aastaid täitnud seda nišši ainsana.
Väga tihti küsitakse meilt nõu teemal kuidas kasvatada füüsalit. Naljatamisi võib öelda, et meil on juba päris palju teadmisi sellest, kuidas mitte füüsalit kasvatada, aga füüsali kasvatamine päris selge veel ei ole.
Füüsali seemned
Füüsali seemnest kasvatamisel tuleb alustada külvist külvikasti. Sõltuvalt sellest, millised on idanemistingimused ja taimede edasised kasvutingimused, võiks külv toimuda kas märtsi lõpus või aprilli alguses. Füüsali seemned võiks mulda panna nii, et mai keskpaigas või lõpupoole oleks taimed valmis oma lõplikule kasvukohale kolima. Kui tegu on köetava kasvuhoonega, siis võib muidugi ka varasemat aega sihtida.
Oluline küsimus on ka see, kust leida õiged maasikfüüsali seemned. Pakkujaid on palju ja mõnikord on keeruline aru saada, mis sordi või koguni liigiga tegelikult tegu on. Maasikfüüsali seemnete ostmisel võiks jälgida, milline on ladinakeelne nimi paki peal (physalis pubescens) ja lubatud kasvukõrgus, mis peaks jääma alla 60cm.
Füüsali seemnest kasvatamine
Füüsali seemnete idanemine võtab kuni 2 nädalat aega. Sellel perioodil on oluline niiskuse ja ühtlase soojuse olemasolu. Seega võib füüsali külvid teha siseruumides ja katta näiteks kilega.
Kui füüsalid tärkavad, on väga oluline piisava valguse olemasolu. Meie kogemus on, et aknast tulev välisvalgus ja tavalised taimelambid ei ole piisavad, vaja on võimsaid LED taimelampe. Ilma selleta venivad väikesed tärganud taimekesed välja, selle asemel, et omale korralikku juurekava arendada. Jätkuvalt on oluline ühtlane soojus, kuigi seda võib olla vähem kui idanemisperioodil ning ka niiskust võib olla veidi vähem. Nii külvikastis kui ka üleüldiselt kehtib füüsalite puhul reegel: pigem kasta vähem kui üle. Samas kuldne kesktee on ikka kõige parem.
Väikeste tärganud füüsalitaimede kasvuks on oluline ka piisav õhuniiskus, mis peaks olema vähemalt 50-60% juures. Keskkütte või elektrikütte puhul on toas taimede ettekasvatamisel sageli probleem see, et värskelt tärganud taimed närbuvad kiiresti ja ei hakkagi arenema. Kui ruumis on 30% õhuniiskus, ei ole vaja põhjust kaugelt otsida.
Kasvuhoones ette kasvatades tuleb jälgida ka seda, et kevadine ere päike vasttärganud taimekesi ära ei põletaks. Esialgu ei ole päikesepõletuse mõju märgata, kuid see ilmneb 2-3 nädala möödudes kui taimed jäävad kasvus kiduraks ja lehtedele tekivad valged või kollakad laigud.
Füüsali istikud
Paari nädala pärast tuleb tärganud taimed pikeerida suurematesse pottidesse või kassettidesse. Kui kasvukohaks on kasvuhoone, siis võib ka otse külvikastist maha istutada. Sel juhul tuleb külv teha hiljem, sest kui taim jääb külvikasti liiga pikaks, siis pole ta juurestikul võimalik areneda ja taim ei saa enam kasvuhoogu sisse ka pärast ümber istutamist.
Pottides või kassettides olevad füüsalid tunnevad ennast kõige paremini kasvuhoones, sest kõigist taimele vajalikest komponentidest on valgus see, mille puudumisel on taime jaoks kõige raskemad tagajärjed. Oleme küllalt näinud füüsalitaimi, mille mullapall on potis tuhkuivaks kuivanud ja temperatuur meie kasvuhoones on langenud korduvalt nulli piirimaile, kuid selle peale ei tee füüsalid enamasti teist nägugi. Teatud piirini on avamaale minevatele taimedele karastamine lausa kasuks.
Pärast mitmeid aastaid katsetusi julgeks öelda, et oleme füüsali istikute kasvatamise täitsa hästi käppa saanud ja pakume füüsalitaimi maikuus ka müügiks. Taimede tellimise avame harilikult märtsis ja lähematesse maakondadesse toome taimed ise kohale. Mujal vastavalt kokkuleppele.
Füüsalitaimede hooldamine koduaias
Kui füüsalitaim on potis jõudu kogunud ja korraliku juurestiku arendanud, siis on õige aeg ta aeda, põllule või kasvuhoonesse maha istutada. Samas tuleb jälgida, et ilmad ka sobivad oleks. Halb on, kui öösel langeb temperatuur miinusesse, on istutamise ajal tugev tuul või väga palav päike. Kõige parem on füüsali istutamiseks soe pilvine tuulevaikne ilm. Istutamise ajal tuleb ka korralikult kasta. Sel hetkel on riskid kõige suuremad ja taim kõige haavatavam.
Füüsalite haigused ja kahjurid
Kuna füüsal on Eestis nii vähe levinud, siis mingeid suuremaid muresid füüsali haiguste ja füüsali kahjuritega meil teada ei ole. Mõned marjad nokivad linnud ära ja mõned söövad hiired ära, aga mingit märkimisväärset kahju seni juhtunud pole.
Füüsalite säilitamine
Tihti tekib füüsalite tellimisel küsimus, kuidas füüsaleid säilitada. Füüsalite säilitamine on tegelikult väga lihtne. Tavalisel toatemperatuuril säilivad füüsalid värskena umbes kaks kuud. Säilimiseks on vajalik vaid see, et marjalt ei oleks eemaldatud kaitsvaid ümbrislehti. Kui lehed ära võtta, pääseb niikskus lehtede kinnitumiskoha kaudu välja ja marjad kuivavad mõne nädalaga.
Terved füüsalimarjad ei lähegi tavalises mõistes halvaks. Lõpuks nad kas kuivavad või niiskes keskkonnas lähevad hallitama. Füüsalite säilitamisele aitab kaasa jahedam temperatuur, mis aeglustab kuivamist veelgi. Harilikult saavad värsked marjad ammu enne otsa, kui säilimise pärast muretsema peaks hakkama.
Kui on soov marju ka talveks varuda, siis on mõistlik ümbrislehed eemaldada ja füüsalimarjad külmutada. Külmunud marjad on maitsvad ja mitte liiga kõvad, et hammas peale ei hakkaks. Samuti sobivad nad väga hästi smuutide sisse vitamiinilisaks. Üles sulanult kaotavad füüsalimarjad oma struktuuri ja ka maitse pole enam nii hea.
Kui füüsalid kuiva kohta mitmeteks kuudeks seisma jäävad, siis nad kuivavad ja sellisena kutsutakse neid inkamarjadeks. Inkamarjad on samuti väga maitsvad ja toitaineterikkad.
Osta Eestis kasvatatud füüsaleid
Segasumma Talu füüsalid on kasvatatud Eestis mahepõllumajanduse nõuetele vastavalt. Füüsalite müük toimub enamasti augusti, septembri ja oktoobri kuus ja füüsaleid saab osta meie epoest. Kevadel saab osta ka füüsalitaimi. Kui soovid saada meeldetuletust füüsalite müüki tuleku kohta saad tellida teavitused lehe lõpus oleva uudiskirja vormi kaudu.
Retseptid
Füüsalid moosides ja hoidistes
Füüsali kodukandis Lõuna-Ameerikas lisatakse füüsalit väga sageli erinevatele hoidistele. Lisaks heale maitsele tehakse seda, kuna…
Šokolaadi kastetud dekoratiivsed füüsalid
Vaja läheb: Füüsaleid Šokolaadi (sobib nii valge, piima kui tume) Soovi korral pähklipuru, kookoshelbeid jne…
Tahaksid ise füüsaleid kasvatada või meie füüsalitega maiustada?
Jäta meile oma e-mail ja anname sulle teada, kui on õige aeg füüsalitaimi või füüsaleid osta!